Když radikálně zdražují vstupy, musíte pro zachování ziskovosti produktu významně snížit náklady. My Vám ukážeme, jak na to.

V našich průmyslových končinách tvoří přímé náklady na vstupní materiál víc než 50 %. Dnes ceny materiálů stoupají o desítky až stovky procent. Stejně tak stoupají ceny energií, které vstupují přímo do kalkulace výrobních nákladů. Výrobní náklady přitom tvoří cca 25 – 30 % přímých nákladů na produkt. Je jasné, že na tento trend musí firmy reagovat, aby alespoň zachovaly ziskovost svých produktů.

Co dělat?

Tradičními technikami, jako jsou Lean a Kaizen vyřešíte spíše plýtvání, vícenáklady v procesech, získáte inkrementální úspory. Pro radikální snížení materiálových a výrobních nákladů však firmy potřebují jiný přístup.

Product Cost Saving

ICG-Capability vyvinula vlastní komplexní a účinnou metodiku na radikální snížení přímých nákladů na produkt – Product Cost Saving. Jde o manažerskou, inženýrskou a projektovou metodu určenou pro snižování nákladů na součástky, subsystémy, produkty i celé portfolio.

Systémové a systematické řešení

Má smysl měnit to, co přinese maximální užitek s minimálním úsilím. Prohledáváme tzv. nákladové zóny – cost drivers, které významně ovlivňují přímé náklady: X – life products, X – life systems, X – life cost locations.

x-life system

Produkty

Optimalizujeme produktové portfolio, redukujeme produktové vlastnosti, které jsou pro zákazníka přebytečné. Optimalizuje funkční konstrukci pro snížení materiálových a všech procesních nákladů. Procházíme procesní produkty (montážní sestavy a díly, polotovary, materiály).

Systémy

Analyzujeme všechny firemní systémy podél produktového řetězce (výrobní systém, montážní systém).

Relokace

Snížení nákladů řešíme novým účinnějším způsobem – relokací nákladů do výhodnějších lokalit (procesní a funkční outsourcing, insourcing a sdílení).

Spolehlivá cesta k radikálním úsporám

Postup máme vyzkoušený na desítkách projektů doma i v zahraničí. Průměrná úspora přímých nákladů na existujících produktech je 10 – 40 %. V případě vyvolaných investic na úspory se návratnost pohybuje ve výši do jednoho roku.

V situacích, kdy jde o vývoj nového inovativního produktu s ambiciózní ziskovostí, dokážeme dosáhnout cílových nákladů bez kompromisů ve funkčnosti, kvalitě.

Metoda vyžaduje multiprocesní firemní tým a systematickou práci po dobu několika měsíců. Podmínkou ukončení projektů je validace úspor a připravenost řešení pro nasazení do běžících procesů.

 

Pro zájemce máme připravený školící program Product Cost Academy, kde během 10 dnů detailně probíráme náš přístup, představujeme metody, nástroje a principy řízení cost attack projektů.