bg-procesni-audit

Safety leadership

Převeďte kulturu bezpečnosti práce z režimu kontroly a dohledu na pro-aktivní odpovědnost každého zaměstnance za sebe i za ostatní.
Kultura bezpečnosti práce jako součást vedení lidí

Hlavní příčinou většiny nehod a úrazů na pracovišti jsou nevědomé lidské chyby. Zaměstnanci nedodržují bezpečnostní pokyny nebo základní pravidla, a ani nijak nezasahují, když vidí činnosti nebo zvyky, které ohrožují bezpečnost.

S úrazy jsou většinou ve firmách spojovány přímé náklady: náklady na zdravotní péči, náhrada mzdy a nároky poškozených. Méně jsou však vnímány nepřímé náklady ve formě poškozených zařízení a produktů, ztráty produktivity a kvality, náhradní práce/přesčasy a trénink, zvýšené náklady na pojištění, náklady soudních řízení, zhoršení vztahů se zákazníky a celkového image organizace ve společnosti.

Kultura bezpečné organizace je založena na změnách viditelných (vědomých) věcí jako jsou struktura, systémy a procedury, ale také hlavně na změně a zviditelnění neviditelných (nevědomých) věcí jako jsou hodnoty, přesvědčení, přístup, základní předpoklady, prostě ”nepsaná pravidla”.

Bezpečné chování se nezmění jen školeními BOZP. Změna postoje vyžaduje více než jen školení nebo manažerský záměr. Je vytvářena společným procesem přijetí a osvojení nových dovedností založených na okamžité zpětné vazbě přímo na pracovišti nezávislé na pozicích zaměstnanců.

Schopnost každého zaměstnance rozpoznat riziko a včas zasáhnout postupně odstraňuje neviditelné překážky k dosažení vyšší úrovně bezpečnosti práce.

Náš postup k doručení cíle - Roadmapa

1

Strategický workshop vedení firmy

Definujeme cíle a oblasti programu bezpečnosti práce.

2

Workshop řídícího týmu

Rozpracujeme s řídícím týmem vizi a strategii vedení společnosti v oblasti bezpečnosti práce do konkrétního plánu programu.

3

Školení interních školitelů

Proškolíme interní školitele - vedoucí zaměstnance, aby byli schopni samostatně proškolit zaměstnance z vlastních týmů.

4

Školení vlastních týmů

Provádí interní školitelé s možnou podporou konzultanta ICG podle plánů proškolení všech zaměstnanců.

5

Follow-up a hodnotící schůzky

Sledujeme plnění plánu školení a komunikace, řídíme sdílení zkušeností interních školitelů, a s vedením vyhodnotíme přínosy.

Cíle a benefity

Snížení LTI(F) (Frekvence absenčních úrazů)

Zvýšení počtu dnů bez nehod a zranění

Zvýšení evidovaných skoronehod (nearmisses)

Snížení nákladů na nekvalitu výroby

Ukázky přínosů

-90 % Snížení frekvence zranění (LTIF, Lost time injury frequency)

Dopady: Bylo dosaženo 90% snížení frekvence zranění (LTIF) a významného zlepšení produktivity. Dlouhodobý rozvoj bezpečnosti a školení o bezpečnosti vedená manažery a mistry zahájila cestu k vytvoření pracoviště, kde se lidé starají o sebe navzájem. Kde: Výrobní stavební firma

+200 % Nárůst nahlášených skoronehod jako prevence skutečných úrazů

Dopady: Bezpečnost práce se v celém závodě zlepšila a frekvence úrazů klesla. Množství nahlášených skoroúrazů se ztrojnásobilo a vývoj pracovní spokojenosti je pozitivní. Kde: Výrobní strojírenská firma

-40 % Snížení nákladů na nekvalitu výroby

Dopady: Bezpečnost práce se v celém závodě zlepšila a frekvence úrazů klesla. To vše má dopady i na další oblasti: produktivita se výrazně zlepšila a náklady na kvalitu se snížily o 40%. Kde: Výrobní strojírenská firma

Máte zájem o Safety leadership? Kontaktujte nás, připravíme Vám nabídku na míru.

Kontaktní osoby

Pavel Škoda

Senior konzultant

Mám zájem o více informací

    Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

    Vyplněním tohoto formuláře uděluji tímto společnosti ICG-Capability, s.r.o., se sídlem Marie Podvalové 1, Praha 9, souhlas se zpracováním mých osobních údajů, kterými jsou jméno a příjmení, emailová adresa a telefonický kontakt a to pro účely:

    Zpracování Vaší žádosti i následné komunikace.*

    Zasílání následné komunikace o chystaných školeních, akcích společnosti a zvýhodněných nabídkách - "Newsletter".

    Další podrobnosti o pravidlech ochrany osobních údajů najdete zde.