blog_shenzhen_2-300x225

Podnikání v Shenzhenu

Představte si, že položíte Evropanům následující otázku: Které město je momentálně nejrychleji rostoucí na světě? A zároveň toto místo je čisté, dobře organizované, moderní a velmi živé. Kolik z nich by opravdu uhodlo, které město máte na mysli? Je to Shenzhen (Šen-čen), který je epicentrem tohoto dění a stává se stejně proslulé jako americké Silicon Valley.

Silicon Valley v hardwaru

Pokud chcete vyvinout a vyrobit svůj vlastní chytrý telefon – jeďte do Shenzhenu. Město je někdy označováno jako mladší ale větší bratr Hongkongu. Na konci 70. let mělo jen 300 000 obyvatel. V současné době zde žije více než 12 milionů lidí. Dnes je středobodem pro velké výrobce. Zajímavý je  zejména Huaqiangbei, kde si můžete zadat objednávky na nejrůznější elektronické součástky prakticky v libovolném množství. Najdete zde dodavatele Applu – Foxconn stejně jako sídlo firmy Huawei.

Kouzelné slovo “SOOT”

Proč je tedy růst v Shenzhenu tak dynamický? Podle Edwarda Tse (viz kniha „China’s Disruptors“ od Edwarda Tse) jsou ingredience pro hyper rychlý růst tyto:

  • Scale – Rozsah
  • Openess – Otevřenost
  • Official support – Oficiální podpora
  • Technology – Technologie

V Shenzhenu lze tento vzorec pozorovat v praxi. Rostoucí počet lidí se správnými dovednostmi zde nachází vhodný ekosystém soukromých i zahraničních podniků zapojených do informačních a komunikačních technologií. Vláda současně poskytuje potřebnou fyzickou a politickou infrastrukturu – a naopak než je tomu na evropské úrovni, infrastruktura vzniká PŘED poptávkou nebo dokonce nedostatkem.

Agilita a potřebný podnikatelský duch

Rozhovory s podnikateli, které jsme v Číně měli, nám odhalily následující vývoj: Stejně jako všude jinde, také v Číně byla před nějakou dobou práce pro velkou nadnárodní společnost považována za prestižní záležitost. To se však výrazně změnilo. Mnozí mladí lidé dávají přednost vytvoření vlastního podnikání. S podporou vlády se z něj mohou uživit. Zadruhé, a to je ještě důležitější, mohou ztratit pouze to, co do podnikání investovali. Potenciál vzestupu je však neomezený. Existuje spousta příkladů mladých podnikatelů, kteří tak již učinili. Součástí tohoto nového způsobu myšlení je, že selhání se stále častěji považuje za přirozenou součást hry, kterou musíte podstoupit předtím, než se pustíte do dalšího pokusu a nakonec uspějete. Celkem vzato, v Shenzhenu dnes najdete přesně tu správnou konstelaci pro realizaci nápadů, které obrátí naši budoucnost vzhůru nohama.

Autor: Veronika Meszarits