Návštěva NIO, mladé Šanghajské společnosti vyrábějící elektromobily, vám dodá pocitu, že zde se utváří životní styl mladých Číňanů a vidíte snahu poskytovat nadstandardní služby.

NIO: čínský výrobce elektromobilů

NIO je společnost založená v roce 2014 v Šanghaji, plně v soukromém vlastnictví a v době naší návštěvy připravující se na první veřejnou nabídku akcií. Firma vyrostla velmi rychle, v současnosti má 7 000 zaměstnanců. Její logo obsahuje dva symboly: nebe – symbolizující vizi společnosti a růst, a zemi – symbolizující akci. Toto logo odpovídá mottu, které zní „Wei-lai“ – v překladu „Modré nebe zase přichází.“ NIO produkuje či představí široké spektrum automobilů od závodních přes nejrychlejší elektronický vůz (EP9) až po rodinné SUV. Většina z nich je stále ve fázi vývoje a na trhu je zatím jen jedno SUV (ES8). Ke konci července (dva měsíce od spuštění prodeje) bylo doručeno 481 těchto vozů a na dalších 17 000 měla firma rezervace. Co je ale obdivuhodné, je rychlost, s jakou byl automobil navržen, otestován a sériově vyroben. Tato doba v Číně obvykle je 3 roky, což je výrazně kratší vývojový cyklus než v Evropě.

NIO - galerie
Zážitky v NIO galerii automobilů

Pár fakt a zážitků z NIO

  • NIO je mladá společnost s vášní, kterou můžete pocítit v orientaci na zákazníka i ve vnitřní organizaci
  • KPI není měřítkem – zatím. Existuje dostatek peněz a investiční síly, aby byla přijímána pouze nejlepší kvalita a klíčové kompetence byly vlastněny firmou (například výroba baterií, systémy řízení vozidel …)
  • Jsou absolutně přesvědčeni, že jsou nejlepší, že vědí, co dělají a že uspějí
  • Spoléhají nejen na špičkovou technologii a design, ale od samého začátku také intenzivně investují do souvisejících a poprodejních služeb.
  • Čína je dost dobrá na to, aby si vše vyzkoušeli! NIO se v současné době zaměřuje na upevnění pozice v Číně, zbytek světa přijde později

Stručně řečeno: máme opravdu dojem, že NIO dosáhne až k modré obloze.

 

Autor:  Susanna Frech