PechaKucha je jednoduchý formát prezentace, který je přednastaven tak aby ukazoval přesně 20 snímků na pouhých 20 sekund. Celá prezentace tedy dohromady trvá jen 6 minut a 40 vteřin a během této doby musí přednášející krátce a zajímavě předat svou zprávu. Tento fascinující způsob prezentování se rychle stal velmi populárním a dnes se konají setkání „PechaKucha Nights“ pro kreativní lidi, které baví vytvářet a prezentovat tyto prezentace, ve více než 900 městech po celém světě.

Ve videu Vám expert v marketingové komunikaci a organizátor PechaKucha nocí Eddie Selover představí problémy s komunikací a navazováním spojení:

Vytvoření PechaKucha prezentace a její správné přednesení není pro začátečníky lehkým úkolem. Mluvení během předem načasovaných slidů vyžaduje přesné naplánování délky přednesu a především prezentační schopnosti na velmi dobré úrovni.

5 věcí, které se pomocí prezentací PechaKucha můžete naučit:

  1. PechaKucha Vás učí zjednodušit a zdokonalit svou zprávu. Díky omezenému času máte možnost sdělit pouze jednu jasně ucelenou myšlenku.
  2. PechaKucha Vás učí disciplíně. Striktní pravidla prezentace Vás nutí být soustředění a držet se daného téma.
  3. PechaKucha Vás učí dbát na design prezentace. Na dlouhé texty jednoduše není čas. V prezentacích se proto texty používají velmi málo či vůbec. Prezentace tak musí být především vizuálně působivá.
  4. PechaKucha Vás učí trénovat své prezentační schopnosti. Vytvořit PechaKucha prezentaci není ze začátku vůbec jednoduché. Cvičení Vám však pomůže pochopit své vlastní schopnosti a styl.
  5. PechaKucha Vás učí lepšímu přednesu. Prezentace bez textu neodvádějí pozornost posluchačů. Prezentace se tak stávají pouze sekundární podporou a publikum se soustředí především na Váš výklad.

Podívejte se na ukázku PechaKucha prezentace!